Yumurtanın Saça Faydaları

Yumurtanın Saça Faydaları

     Saç maskelerinde sıklıkla tercih edilen yumurtanın, saça birçok faydası bulunuyor. Özellikle yıpranmış, kırılmış, kuru ve dökülen saçlara etkisi çok fazla oluyor. Ayrıca kepek sorununa çözüm olduğunu belirtebiliriz. İçerisinde bol miktarda A, E vitaminleri ve protein bulunuyor.

Yumurtanın Saça Faydaları Nelerdir?

 

 • Yumurta, saça kaybettiği nemi geri kazandırır. Bu sayede saç daha parlak ve hacimli bir hale gelmektedir.

 

 • Yumurta, saç kırılmalarının önüne geçmektedir. Eğer saçlarınızda kırıklar varsa bunları tedavi eder ve kırık oluşumunu da önler.

 

 • İçerisinde yer alan E ve A vitamini sayesinde saç dökülmesini minimum dereceye indirmektedir. Saç dökülmesi sorunu olan birçok kişi yumurtalı saç maskeleriyle saçlarını kaybetmekten kolay bir şekilde kurtulmuşlardır.

 

 • Yumurta, saç tellerini kalınlaştırır. Bu sayede saçlar daha gür ve sağlıklı görünüme kavuşur.

 

 • Yumurta içeriğinde bulunan yağ asitleri, saça canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır.

 

 • Yumurta sarısında B12 vitamini ve sülfür bulunmaktadır. Bunlar da saçların uzama sürecini hızlandırır. Saç uzatmak isteyenlerin B12 vitaminini yeteri miktarda almaları gerekiyor. B12 vitaminiyle ilgili daha önce çok detaylı bir yazı hazırlamıştık. Göz atmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 • Saç derisini besler ve yumuşatır. Böylece saç diplerinde oluşan kepek, mantar, yara ve kurumaları da önler.

 

 • Yumurtanın içeriğinde bulunan D vitamini, saç dokusunu güçlendirmektedir.

 

 • Yumurta, UV ışınlarının saça olan zararlarını en aza indirir.

 

Yumurtayla Saç Bakımı

     Yumurtalı saç maskelerini hazırlamak oldukça kolaydır. Ayrıca gerekli olan malzemelerin birçoğu evlerde bulunmaktadır. Yumurtanın saça faydalarından etkili bir şekilde yararlanmak için saç maskesi olarak hazırlayıp ve uyguluyoruz. Yumurta yemenin saça faydaları da mutlaka vardır. Fakat daha etkili olabilmesi için maske olarak uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Aşağıda yer alan saç maskesi tariflerini uyguladıktan sonra birçok kişi “yumurta saçta ne kadar bekletilmeli?” diye soruyorlar. Her maskenin bekletilme süresi farklı olduğundan dolayı maskeden maskeye farklı süreler belirtiyoruz. Bu bekletilme sürelerine ne kadar çok uyarsanız o kadar çok fayda göreceğinizi belirtebiliriz. İlk olarak genel ve kolay bir yumurtayla saç bakımı maskesini sizlerle paylaşalım.

2 yumurtayı bir kâseye kırınız ve yumurta akını kâseden ayırınız. Kâsenin içerisine iki yemek kaşığı doğal zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı lavanta yağı ekleyiniz. Lavanta yağı yoksa sadece zeytinyağı eklemenizde yeterlidir. Çatal yardımıyla iyice karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz yumurtalı saç maskesini saçınızı yıkayıp iyice duruladıktan sonra saç diplerine masaj yaparak uygulamaya başlayın. Masaj yapmak önemli çünkü hücreler harekete geçmelidir. Saç diplerine uyguladıktan sonra saç uçlarına da uygulayınız. Saçlarınızı havluyla sararsanız daha etkili olacaktır. Yaklaşık bir – bir buçuk saat bekledikten sonra saçlarınızı tekrar ılık su ile durulamalısınız.

Yukarıda anlatmış olduğumuz saç maskesi; genel saç bakımı içindir. Fakat yıpranmış saçlara etkisinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Yıpranmış saçlar için maske arıyorsanız uygulamanızı öneririz.

 

Saçları Nemlendiren Yumurta Maskesi

Gerekli Malzemeler: Bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı doğal bal, yarım çay kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı argan yağı ve bir yumurta sarısı.

Hazırlama ve Uygulama Aşaması: Tüm malzemeleri bir kâse içerisine koyunuz ve iyice karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz nemlendirici saç maskesini saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 2 saat bekletiniz. Bekleme sırasında saçlarınızı havlu veya bone ile sarabilirsiniz. Bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayınız. Saçları nemlendiren maske sayesinde kuru saçlarınız gidecek ve yerine nemli, yumuşacık saçlarınız gelecektir.

 

 • Not: Daha önce yumurta ile yapılabilen bir saç maskesi tarifi daha paylaşmıştım. Onu da okumanızı tavsiye ederim. Hepsini okuduktan sonra hangisini uygulayacağınıza siz karar vereceksiniz. Sizin için hangi saç maskesinin doğru olduğuna karar verebilmek için öncelikle hepsini okumalısınız. Buraya tıklayarak bir başka yumurtalı saç maskesini okuyabilirsiniz. Ayrıca sizlerde biliyorsunuz ki yumurta akıyla da saç maskesi yapılıyor. Onun da daha önce paylaşımını yapmıştım. Yumurta akının saça faydalarını ve maske yapımı öğrenmek için Buraya  tıklayınız.

Saç Dökülmesi İçin Yumurta Maskesi

     Yumurta ile saç uzatmayı birilerine anlatırken ilk başlarda inanamıyorlar. Böyle bir durumda karşılaştığımda yumurtalı saç maskesi yapanların internetteki yorumlarını gösteriyorum. Yorumları okuduktan sonra kolaylıkla ikna oluyorlar. Yukarıda yumurtanın içeriğinde birçok vitaminin yer aldığını ifade ettik. Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi o vitaminlerin eksikliğidir. Aşağıda yer verdiğim yumurta ve zeytinyağlı saç maskesi, vitamin eksikliğini gidererek saç dökülmesini en az seviyeye indirecek ve saçların hızlı uzaması için yardımcı olacaktır.

Gerekli Malzemeler: İki yumurta sarısı, iki yemek kaşığı doğal zeytinyağı, iki yemek kaşığı tatlı badem yağı ve bir yemek kaşığı argan yağı

Hazırlama ve Uygulama Aşaması: Yukarıdaki tüm malzemeleri bir kâseye alınız ve karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz saç maskesi karışımını saç köklerinden başlayarak saç uçlarına kadar iyice yedirin ve 2 saat bekleyin. Beklerken saçınızı havlu veya boneyle sarın. Sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Zeytinyağı ve yumurtalı saç maskesini haftada bir kere olmak üzere uygulayabilirsiniz. Aradan iki ay geçtikten sonra değişimi fark edeceksiniz.

İlgili Aramalar
çocuk kısa saç modelleri, erkek çocuk saç kesimi modelleri, erkek çocuk saç modelleri, kızlarda 3 numara saç traşı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Merve dedi ki:

  Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş Saçlarım artık eskisinden çok daha güzel olacak, buna inanıyorum. Teşekkürler.

 2. Pelin dedi ki:

  Yumurtanın nasıl kullanılacağını sizden öğrendim gerçekten tşkler sitenizi sürekli ziyaret edeceğim.

 3. hazal dedi ki:

  saçlarıma bu tarz şeyleri çok denedim fakat kalıcı sonuç sağlamadılar ben doğal keratin serumu kullanıyorum çok güzel geliyor saçlarıma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir