Sarımsak Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak çiğ olarak ya da yemeklerde ve salatalarda kullanılan besinlerden biri olmaktadır. Çok eskiden beri saç, kirpik, kaş dökülmeleri gibi konularda etkili olduğu bilindiği için sarımsak özlü saç bakım ürünleri hazırlanmaktadır. Dökülen saçların çıkmasına yardımcı olan içeriği sayesinde pek çok kişinin kurtarıcısı olan sarımsak kapsül şeklinde de satışa sunulabilmektedir.

Detaylı bilgilere girmeden önce kafalardaki soru işaretini gidermek isterim. Birçok kişi sarımsak saç çıkarır mı diye soruyor fakat aynı zamanda akıllarında bir soru işareti yer ediniyor. Sarımsak kokusunu nasıl gideririm? Sarımsak kokusunun nasıl geçeceğine dair daha önce bir yazı hazırlamıştım. Aşağıda yer alan bilgilere geçmeden önce onu okumanızı tavsiye ederim. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sarımsağın İçeriğinde Neler Bulunur?

Sarımsak, içerisinde insan vücudunun ihtiyacı olan onlarca madde bulundurmaktadır. Ayrıca içeriğindeki bu maddelerin büyük bir kısmı vücut içerisinde üretilmeyip, dışarıdan alınabilecek maddeler olmaktadır.

  • Sarımsak, içerisinde bulunan protein sayesinde saçların kısa sürede uzamasına yardımcı olmaktadır. Saç köklerini besleyen protein keratin yapıyı da korumaktadır.

 

  • Yoğun miktarda potasyum içeren sarımsak, saçların hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olduğundan dolayı saçları çıkmayan ya da uzamayanlara da yardımcı oluyor.

 

  • Magnezyum ve manganez de içeren sarımsak, saç köklerini canlandırarak dökülmeleri de ortadan kaldırmaktadır.

 

  • Sarımsak, içeriğinde bulunan fosfor ve çinko sayesinde saçların güçlenmesini sağladığı gibi oluşmamış olan saç köklerinin de çıkmasına yardımcı olmaktadır.

 

  • Sarımsağın içerisinde 33 farklı kükürt bileşiği bulundurmaktadır. Ayrıca 17 farklı aminoasit içeren sarımsak sayesinde saçlar daha parlak ve canlı olabilmektedir.

 

  • Saçların uzaması için gerekli olan A, C ve B1 vitaminlerini de içeren sarımsak kısa sürede saçların daha iyi uzamasına ve saçsız bölgelerde saçların çıkmasına yardımcı olmaktadır.

 

Sarımsağın saça faydaları sadece yukarıda yazanlarla kalmıyor. Faydalarını daha detaylı öğrenmek isterseniz hazırlamış olduğumuz yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sarımsaklı Saç Maskeleri

Sarımsağı saç maskelerinin içerisine ekleyerek daha etkili sonuçlar elde edebiliriz. Saç çıkarmak için sarımsak kürü kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sarımsaklı kürleri uygulamadan önce ‘ sarımsak saça nasıl sürülür ‘ bir öğrenmenizi tavsiye ederim. Buraya tıklayarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sarımsak Kürü 1

Bir kasenin içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı Hint yağı ve 2 tatlı kaşığı da yılan yağı ekleyin. Üzerine ise 4 diş ezilmiş sarımsak ekleyin. Hazırlanan karışımı saç diplerine sürerek iyice yedirin. 5 dakika boyunca saç diplerine masaj yapın. Ardından da yarım saat bekleterek yıkayın. Haftada iki kere bu saç maskesini deneyebilirsiniz.

Sarımsak Kürü 2

3 diş sarımsağı iyice ezin. Püre kıvamına gelen sarımsakların içerisine de birkaç damla süt damlatın. Hazırlanan karışımı saç diplerinize masaj şeklinde uygulayın. Haftada 2-3 kere uygulayabileceğiniz bu karışım kaşlarınızın çıkmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca bu kür ile hiç saç olmayan bölgelerde bile saçlarınız çıkabilmektedir.

Not: Yukarıda yer alan sarımsaklı kürlerin dışında birçok kişinin denediği ve memnun kaldığı başka bir sarımsaklı saç maskesine de göz atmanızı tavsiye ederim. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir