Saç Uzatan Maskeler

Saç Uzatan Maskeler

Biz kadınlar için saçlarının ne kadar önemli olduğu aşikardır. Bu nedenle saç bakımı ve saçların sağlıkla uzaması için neredeyse her yöntemi denemekteyiz. Ancak, her zaman denenen yöntemler işe yaramamakta, hatta çoğu zaman boş yere para kaybı yaşanmakta ve saçların sağlığı da bozulmaktadır. Böyle durumların yaşanmaması için evde doğal malzemelerle yapılan maskeler bizlerin imdadına yetişmektedir. Ev yapımı saç maskeleri, her evde bulunabilecek doğal malzemelerle yapıldığı için hem fazla maliyetli olmamakta hem de doğal oldukları için saçlara zarar vermemektedir.

Saç Uzatan Maske Tariflerinde Kullanılan Malzemeler

Sözü edilen malzemelerin başında zeytinyağı ve yumurta gelmektedir. Bu iki malzeme saçı besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasına neden olmaktadır. Nemlendirerek ve besleyerek yararlı olan malzemelerden diğerleri süt, yoğurt, Hindistan cevizi yağı ve bal olarak sıralanabilmektedir. Nemlendirme ve saçın beslenmesini sağlama dışında limon ve elma sirkesi gibi malzemeler saç yağlanmasını önleme yoluyla saç uzamasına faydalı olmaktadır. Çünkü yağlı saçlar iyi beslenemedikleri için kırılma, dökülme ve uzamama gibi sorunlar bu saçlarda çok sık görülmektedir.

Saç Uzatan Maske Tarifleri

Önceden de belirttiğim gibi yukarıda sıraladığım saç uzatma özelliği olan malzemeler tek başına kullanıldığında da fayda sağlamaktadır. Ancak, daha kısa sürede saçlarınızı sağlığına kavuşturmak ve uzamasını sağlamak istiyorsanız saç maskesi içerisinde kullanarak uygulamalısınız.

  • Nemlendirerek Uzamayı Teşvik Eden Yoğurt Maskesi

 

Saç uzaması için saç derisinin yeterli neme sahip olması oldukça önem taşımaktadır. Yeterince nemlendirilmeyen saçlar zamanla kırılma ve dökülmelere maruz kalmakta, ayrıca uzaması da durmaktadır. Saçlarınızda nem sorunu olanlar yoğurt maskesinin nemlendirici etkisiyle saç uzamasını teşvik edebilir.

Gerekli Malzemeler: 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Hazırlama ve Uygulama Aşaması: Tüm malzemeleri bir kâseye alarak iyice karıştırınız. Karıştırdıktan sonra saç köklerinden uçlarına kadar masaj yaparak yediriniz. Streç filmle saçları kapatıp, 40 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra ılık suyla saçları yıkayabilirsiniz.

  • Besleyerek Uzamayı Sağlayan Yumurta Maskesi

 

Yumurta, saç uzaması için gerekli olan B12 ve D vitamini bakımından oldukça zengindir. Bundan dolayı yumurtayla yapılan saç maskeleri kısa sürede saç uzamasına etki etmektedir.

Gerekli Malzemeler: Yarım su bardağı süt, 1 adet çiğ yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 adet limon

Hazırlama ve Uygulama Aşaması: Bir kâse içerisine yumurtayı ve zeytinyağını koyup karıştırınız. Üzerine yarım su bardağı sütü ve limonun suyunu ilave edip, karıştırmaya devam ediniz. İyice karıştırdıktan sonra karışımı saç diplerinden uçlarına kadar parmaklarınızla dairesel hareketler yaparak saçlarınıza sürünüz. Streç filmle saçları kapatıp, 1 buçuk saat bekleyiniz. Bekledikten sonra önce ılık suyla sonra şampuanla saçlarınızı yıkayınız. Yumurtalı saç maskesini haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Not: Yumurtayı dolaptan çıkardıysanız oda sıcaklığına gelmesini bekleyiniz.

  • Siyah Turp Kürüyle Saç Uzatma

 

Gerekli Malzemeler: 1 adet orta boy turp, 1 adet yumurta sarısı, 3 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlama ve Uygulama Aşaması: 3 su bardağı suyu kaynatmak için ocağa koyunuz. Bu sırada turpları ılık suyla yıkayıp, rendeleyiniz. Rendelediğiniz turpları  kaynamakta olan suyun içerisine atınız. 20 dakika kadar kaynatıp, ağzı kapalı şekilde soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra süzüp, posasını ayırınız. Elde ettiğiniz turp çayına, zeytinyağı ve yumurta sarısını ekleyip iyice karıştırınız. Saç köklerinden başlayarak dairesel hareketlerle tüm saça uygulayın. Streç film veya boneyle saçınızı kapatıp 1 saat kadar bekleyin.  Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir