Saç Dipleri Neden Kaşınır

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

 

Saç dipleri kaşıntısı yaygın olarak görülen bir sorundur. Saç derisinin kaşınmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri sıralayacak olursak şöyle bir tablo ortaya çıkacaktır:

 • Saçların kirlenmesine bağlı olarak kepek oluşumu artar ve bu da kaşıntıya neden olur. Saç diplerinin kaşınmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesidir.

 

 • Saçlarınızı şampuanladıktan sonra iyice durulamazsanız, saç diplerinizde kalan şampuan da kaşıntıya neden olur.

 

 • Saç mantarı ( Saçkıran ), saç diplerinde kaşıntıya sebep olan nedenlerden bir tanesidir. Saçkıran, kafa derisine derinden etki eder. Saçların çok fazla kaşınmasına ve parça parça dökülmesine yol açar.

 

 • Saç kaşıntısı çok fazlaysa saçlarda bit de olabilir. Saç köklerine yakından bakılırsa, saç tellerine tutunmuş bit yavruları görülebilir.

 

 • Saç kaşıntısının nedeni tamamen alerjik de olabilir. Şampuanınızı değiştirmeniz ya da saçınızı boyatmanız saç dipleri kaşıntısının nedeni olabilir.

 

 • Yaz aylarındaki aşırı nem saç derisinde kaşıntının oluşmasında oldukça etkilidir.

 

 • Saç derisinde çıkan sivilceler de kaşıntıya neden olabilmektedir.

 

Saç Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

 

Saç kaşıntısına neyin iyi geldiğini söyleyebilmek için saç dipleri kaşıntısının sebebini bilmek gerekiyor. Yukarıda da okuduğunuz gibi saç kaşıntısının birçok nedeni var. Bu nedenlerden bazılarını ele alarak saç kaşıntısına nelerin çözüm olabileceğini belirteceğim.

 • Saç Mantarından Kaynaklı Saç Kaşıntısı İçin Öneri: İçeriğinde selenyum veya çinko pritiyon barındıran şampuanları kullanarak saç mantarlarını kontrol altına alabilirsiniz. Mantarlar, ileri derecedeyse bu şampuanlar etki etmeyebilir. Bunun için reçeteyle satılan mantar şampuanlarını veya merhemleri kullanmanız gerekebilir.

 

 • Saç Bitlerinden Kaynaklı Saç Kaşıntısı İçin Öneri: İçeriğinde pretrin veya premetrin böcek ilacı barındıran şampuanları kullanarak saç bitlerinden kurtulabilirsiniz. Uygularken kutu üzerindeki yönlendirmelere uymayı unutmayınız.

 

 • Kepekten Kaynaklı Saç Kaşıntısı İçin Öneri: Kepek, saç derisinin aşırı kuru olması ya da yağlı olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı saç derisi aşırı kuru veya yağlı olmamalıdır. Saçlar, düzenli olarak ılık suyla yıkanmalı ve temiz tutulmalıdır. Saçlarınızı sürekli yıkıyorsanız her seferinde şampuan kullanmayın. Ayrıca kullanılan şampuanın nemlendirici özelliği olursa kepeği azaltıcı etkisi olacaktır. Bunlara rağmen kepekte azalmaya olmuyorsa doktora görünmenizde fayda vardır. Doktorun vereceği merhemleri kullanırken de bu detaylara dikkat etmeyi unutmayın.

 

Saç Kaşıntısını Önlemek İçin Pratik Bilgiler

 

Saç kaşıntısını önlemek için saçların temiz tutulması tedavi süresince önemlidir. Saçları yüzeysel bir şekilde değil de, saç derisine iyice masaj yaparak yıkamak saçların arınmasına yardımcı olur.

Sirke arındırıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı durulama suyuna sirke koymak saçlarınızın temiz kalmasında etkilidir. Sirke, saçların daha geç yağlanmasını sağladığından dolayı saç kaşıntısını azaltıcı etki yapar.

Saçlarınız kuruysa zeytinyağı veya diğer doğal bakım yağları ile saç diplerine masaj yaparak saçları nemlendirebilirsiniz. Saçlar yağlıysa yukarıdaki gibi sirkeyi tercih edebilir veya limonla yapılan saç maskelerini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise haftada bir gün saçınızı bitkisel bir sabun ile yıkamak. Şampuanlar nedeniyle saçlar sürekli kimyasal maddelere maruz kalıyor. Haftada bir gün dahi olsa bitkisel bir ürün kullanmak saç derisini rahatlatacaktır.

1 Cevap

 1. Sibel dedi ki:

  Benimde kafam cok kasiniyor ve hep yara oluyor. Sacimi yikadikdan sonra 1 gün iyi oluyor ama 2 gün hemen kasiniyor yine. Hergün hergün yikamakda sor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir