Organik Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Gün geçtikçe doğal yağları daha da çok sevmeye başlıyorum.  Uyguladığım saç maskelerinde saçlarıma fayda sağlayacak doğal yağların birçoğunu kullanmaya çalışıyorum. Bu yazımda sürekli kullandığım organik Hindistan cevizi yağının faydalarından ve hangi alanlarda kullanabileceğimizden bahsedeceğim.

Hindistan Cevizi Yağının Gerçekten Organik Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

 

  • Organik Hindistan cevizi yağı, katı bir biçimdeyken beyaz renkte; sıvı biçimdeyken ise şeffaf haldedir.

 

  • Yoğun bir şekilde Hindistan cevizi kokusu gelmemelidir. Hafif bir koku/aroma almalısınız.

Hindistan Cevizi Yağını Nerelerde/Nasıl Kullanabiliriz?

 

  • Saç Maskesi: Paylaştığım saç maskelerinde Hindistan cevizi yağını sıklıkla kullandığımın farkına varmış olabilirsiniz. Zahmetli bir saç bakım maskesi hazırlamaya üşeniyorsam, birkaç damla Argan yağı ile organik Hindistan cevizi yağını karıştırarak saçlarıma sürüyorum. Yaklaşık olarak iki ( 2 ) saat bekliyor ve yıkıyorum. Bu uygulama ile saçlar; yumuşar, nemlenir ve yıprananmış olanlar onarılır.

 

  • Dudak Nemlendiricisi: Kış aylarında dudaklarım çok fazla çatlıyor. Bundan dolayı küçük bir kavanoza Hindistan cevizi yağını koyarak çantamda taşıyorum. Dudaklarımda çatlama ve kuruluk olduğunda parmaklarım ile sürüyorum. İlk başta dudaklarda fazla yağ varmış gibi hissedebilirsiniz fakat dudakları yumuşacık yaptığını söyleyebilirim.

 

  • Vücut Nemlendiricisi: Yaz aylarında sıklıkla denize giriyoruz. Tuzlu su ise vücudumuzda kuruluk yapıyor. Ben kuruluk olduğunda az miktarda organik Hindistan cevizi yağını vücuduma iyice yedirerek sürüyordum. Bu şekilde nemlendirici etkisini kullanıyordum.

 

  • Tırnak Etlerini Yumuşatmak: Tırnak etlerinin sertliği birçoğumuzun dert ettiğini düşünüyorum. Ben tırnak etlerini yumuşatmak için farklı bir yağ kullanıyordum. Artık buna olmadığını söyleyebilirim. İki ( 2 ) yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını kavanoza koyuyorum. Kulak temizleme çubuğu ile tırnak etlerine sürüyor ve biraz bekliyorum. Yumuşatıcı etkisini hemen gösterdiğini ifade edebilirim.

 

  • Makyaj Fırçası Temizliği: Birçoğumuz makyaj fırçalarını temizleme jelleri ile temizliyoruz. Bende o şekilde temizleyenler arasındaydım. Fakat okuduğum bir yazı da Hindistan cevizi yağı ile sabunu karıştırmanın anti bakteriyel özelliği kattığını ve makyaj fırçasının kıllarını yumuşattığı yazıyordu. Bende artık küçük bir kavanozda birkaç damla organik Hindistan cevizi yağı ile sabunu karıştırıp fırçaları o şekilde temizliyorum. Fırçaların kıllarında herhangi bir dökülme olmadı. Fırça kıllarında yumuşama olduğunu ve temizlediğini söyleyebilirim.

 

  • Not: Ben Hindistan cevizi yağını güneş almayan, serin bir yerde saklıyorum.
  • Not: Benim kullandığım organik Hindistan cevizi yağının markası Life&Co’dur.
  • Not: Life&Co Hindistan cevizi yağını ben aldığımda 40 TL idi.
İlgili Aramalar
Hindistan cevizi mail

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir