Limonun Saça Faydaları Nelerdir

Limonun Saça Faydaları

Limonun eskiden beri sağlık için sunduğu faydalar saymakla bitmiyor. Sadece C vitamini deposu olarak değil saç bakımında da etkisini gösteren limon, sağlıkla ışıldayan ve gür bir şekilde uzayan saçlarında sırlarından oluyor. Saç dökülmesine, saç yağlanmasına ve saç uzamaması gibi pek çok soruna çözüm sunan limonun içeriğinde yer alan vitaminler sayesinde pek çok kişi limonun saça faydaları sayesinde hayalindeki saçlara kavuşabiliyor.

Limonun Saçlardaki Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Limon yoğun miktarda asit içerdiğinde dolayı saç köklerini ve saç derisini tahriş edebilmektedir. Bu nedenle de direkt olarak değil de su ve ya benzeri ürünlerle karıştırılarak kullanılması daha doğru olacaktır.

  • Saçlarınızın uzunluğuna göre iki ve ya üç limon sıkarak limon ile aynı miktarda suyu karıştırın. Banyoda hazırladığınız bu suyu saçlarınıza dökebilirsiniz ya da kovanın içerisinde saçlarınızı bir miktar bekletebilirsiniz. En fazla 5 dakika bekletmeniz halinde limon etkisini gösterecektir.

 

  • Limonla suyu karıştırdıktan sonra eğer saçlarınızdaki kepeği ya da kaşıntıyı gidermek istiyorsanız birkaç kaşık sirkeyi de bu suyun içerisine dahil ederek saç köklerinize oval hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

 

  • Limon suyu ve su ile oluşan karışıma birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatabilirsiniz. Karışımla saçlarınıza masaj yaparak 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede saçlarınızın dökülmesi de engellenecektir.

 

  • Saçlarınızdaki aşırı yağlanmayı ve saç sorunlarını ortadan kaldırmak için şampuanınızın içerisine limon suyu ekleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Limonla Geçiyor

Limon içeriğindeki sitrik asit ve asorbik asit nedeniyle saç köklerindeki yağlanmayı ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca saç köklerinde biriken toksinleri asitli yapısı ile yakarak kan dolaşımını da hızlandıran limon bir süre sonra saçların dökülmesini azaltarak saç köklerinin de rahatlamasını sağlamaktadır.

Saç Yağlanması Limonla Son Buluyor

Limon içerisinde yer alan asitler ile saç köklerinde ve saç derisinde biriken fazla yağları ortadan kaldırarak daha sağlıklı saçlara sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Limonun saça faydaları arasında yağ bezlerinin çalışmasını dengelemek de bulunmaktadır.

Limon Sayesinde Canlı ve Parlak Saçlar Artık Hayal Değil

Saçların canlı görünmesi için gerekli olan C vitamini limon içerisinde fazlaca bulunuyor. Ayrıca limonun saça yararları arasında parlak bir görüntü elde etmek de yer alıyor. Saçı besleyici özler içeren limon, çoğu kişi tarafından saçları matlaştırıcı olarak da bilinse de parlak bir görüntü elde etmeyi sağlıyor.

Limon Kepek Sorununu Ortadan Kaldırıyor

Saç derisini besleyen limonun biraz su ile karıştırılarak kullanılması halinde kepek sorununu da ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Saçlardaki kaşıntı ve döküntüleri de önleyen limon saç rengini de açıcı özellik sunuyor. Limonun saç rengi açıcı özelliğine daha önce değinmiştik. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir