Keratin Nedir / Keratin Bakım Nasıl Yapılır

Keratin Bakımı Nedir?

 

Keratin, saçlarımızda bulunan bir protein türüdür. Saçlarımız, keratin sayesinde korunmaktadır. Saçlar aşırı boya, ısı ve kimyasala maruz kaldıysa saçlardaki keratin miktarı azalıyor. Bu azalma sonrasında ise saçlarımız inceliyor, sertleşiyor ve birbirine giriyor. Bu sorunu yaşayanların evde saç bakımına ek olarak keratin bakımı da yaptırmaları gerekmektedir.

Keratin, saçlarımızda bulunan bir protein türüdür.

Keratin, saçlarımızda bulunan bir protein türüdür.

Kuaförler,  birçok markanın keratinini tercih ediyorlar. Peki, siz ‘ hangi marka keratini kullanmalıyım? ‘ diye düşünüyorsanız silikon içerikle şişirilmemiş markaları tercih etmeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Keratin Bakım Nasıl Yapılır

 

Keratinin bakımının nasıl yapıldığına dair birçok yazı okudum. Keratin bakımı yaptıranların çoğunluğu bakım sonrası saçlarından memnun olduklarını söylüyorlardı. Durum böyle olunca bende yaptırmaya karar verdim ve memnun kaldım. Şimdi sizlere keratin bakım aşamalarından bahsedeceğim.

Keratin Bakım Aşamaları:

  • Keratin bakımına geçilmeden önce ilk olarak saçları özel bir şampuanla yıkıyorlar. Kullandıkları bu şampuan, saç tellerinde bulunan pulların açılmasına yarıyormuş.

 

  • Belli bir süre şampuanla bekledikten sonra saçlar yıkanıyor.

 

  • Açılan pullardaki boş kısımları doldurmak için keratini yavaş yavaş saça uyguluyorlar.

 

Keratin bakımı aşamasında iki kişi ilgileniyor.

Keratin bakımı aşamasında iki kişi ilgileniyor.

 

  • Yaklaşık on beş ( 15 ) dakika bekletiyorlar.

 

Keratin bakımında bekleme aşaması da bulunuyor.

Keratin bakımında bekleme aşaması da bulunuyor.

 

  • Bekledikten sonra saçlar yıkanıyor ve kurutuluyor. Üzerine ince bir fön çekiliyor. Hemen sonrasında yüksek ısıyla fön çekilirse yapılan keratin bakımı işe yaramazmış.

 

  • Keratin bakım sonrası saçlar eskisine oranla pürüzsüz ve parlak gözüküyor.

 

Keratin

Keratin bakımı yapıldıktan sonraki saçın halidir. Değişimi görebiliyorsunuz.

Keratin bakımı yapıldıktan sonraki saçın halidir. Değişimi görebiliyorsunuz.

 

Bilgilendirme:

Keratin bakımı, herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Yıpranmış ve hasar görmüş saçlarda etkisi daha fazladır. Keratin bakımının amacı kimyasal saçlardan dolayı hasar görmüş saçları onarmaktır. Bundan dolayı işlem sonrası çok yumuşacık saçlar beklemeyiniz.

Keratin bakımını çoğu kuaför gerçekleştirmektedir. Fakat güvendiğiniz ve orijinal ürünler kullandığına emin olduğunuz kuaförlerde yaptırırsanız daha iyi olacaktır. Keratin bakımının fiyatı kuaföre göre değişmektedir. Ancak ortalama 50-150 TL arasında bir fiyata yaptırabilirsiniz. Evde keratin bakımını gerçekleştiren tanıdıklarım var. Bu arkadaşlarım keratin işlemini tek başına yapmıyorlar. Tek başına gerçekleştirmek imkansız gibi bir şey diyebilirim. Bundan dolayı keratin bakımını evde yapmayı düşünüyorsanız yanınızda birini veya birilerini bulundurun.

 

Not: Fotoğraflar bana ait değildir, alıntıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Yasemin dedi ki:

    Merhaba ben keratin bakımımı evde uyguluyorum. bu konuda sülfatsız şampuan çok öenmli. Bir de saf keratin. Saf keratini ben doa kozmetikten alıyorum. Doğal ve katkısız olması hoşuma gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir