Isırgan Otunun Saça Faydaları

Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir?

Aktarlarda ve şifa marketlerde bulabileceğiniz ısırgan otunun kullanım alanı insan sağlığı açısından oldukça geniş ve kapsamlıdır. Her derde deva adıyla anılan bitki, kanserden soğuk algınlığına kadar birçok konuda şifa verir. Isırgan otuyla saç bakımı yapmak da sağlıklı ve dökülmeyen saçlara kavuşmanızda size önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Isırgan Otunun İçerdiği Vitaminler Nelerdir?

İçeriğinde bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesi salgılarını uyaran sekretin isimli bir madde vardır. Ayrıca potasyum tuzları, demir, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve C vitamini bulunur.

Isırgan Otunun Saça Faydaları ve Kullanımı

  • Düzenli olarak saç diplerine masaj uygulaması yapmak için aşağıdaki ısırgan otu saç bakım kürü tarifini uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı canlandıracak ve güçlendirecek bu uygulamanın formülü ve hazırlaması ise oldukça basittir.

 

Tarifi: 100 gram ısırgan otu köküne, 100 gram dulavrat otu kökü ve 60 gram şimşir ağacı yaprağı ekleyin. Bitkilere sirke ekleyerek 1 hafta boyunca sıcak bir yerde bekletin. Sonra süzün ve ortaya çıkan sıvı ile saç derisine masaj uygulaması yapın.

  • Kafa derisi kaşıntısına ısırgan otuyla çözüm için tarifimizi uygulaması da hazırlaması da oldukça pratik ve kolay.

 

Ayrıca saç diplerinin neden kaşındığını merak ediyorsanız ve saç kaşıntısına neyin iyi geleceğini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz..

Tarifi: 250 ml elma sirkesini kaynama noktasına gelmeden kısa bir süre öncesine kadar ısıtın. Avucunuza sığdığı kadar ısırgan otunu sıcak sirkenin içine atın. 15 dakika bekledikten sonra süzerek saçlarınızı bu suyla durulayın. Hafif saç derisi masajıyla etkiyi daha fazla arttırabilirsiniz.

  • Kepeğe karşı ısırgan otu karışımı hazırlamak, kepek derdinizden kurtulmanıza ciddi ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Tarifi: 2 su bardağı yeni kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin. Soğuyana kadar bırakın ve soğumuş, demlenmiş karışımı süzün. Yıkama sonrası durulama esnasında bu karışımı saçlarınıza ve saç derinize masajla uygulayın. Kepek sorununuzun hızla azaldığını ilk uygulamadan itibaren hissetmeye başlayacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz saç problemlerine yönelik uygulamalar aynı zamanda saç köklerinizin güçlenmesini sağlayacak ve saç dökülmesine karşı etkili olacaktır. Isırgan otu ile saç bakımı sayesinde hem şikayetlerinizden kurtulabilir hem de dökülmeyi engelleyerek sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir