Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizlere başımdan geçen bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Misafirperver bir millet olduğumuzdan dolayı her gelen misafire mutlaka çay ikram ederiz. Yine misafirin geldiği bir gün çay ikramında misafirin çayı halıya döküldü ve halıda çay lekesi kaldı.

Misafirler gittikten sonra çay lekesini çıkartmak istediğimde bir türlü beceremedim ve internet üzerinden araştırmaya koyuldum. Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? araştırdım ve bulduğum çözümleri uyguladıktan sonra halıdaki çay lekesi geçti. Halıdaki çay lekesinin nasıl çıktığı hakkındaki deneyimlerimi ve topladığım bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıya Çay Döküldü Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle halınıza çay döküldü ise panik yapmadan halıya dökülen çayın suyunu kağıt bir havlu ile emene kadar alın. Böylece çay lekesinin halıya daha fazla işlemesini ve derinlemesini engellemiş olursunuz. Çay lekesi biraz zor çıktığından dolayı bu işlemi yaparken hemen yapmanızda fayda var. Çünkü geç kalırsanız leke çok daha zor çıkacaktır.

Unutmayın ki çay lekesi ne kadar gözükmese de 1-2 gün sonra o leke yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar. Kağıt havlu ile çayın fazla suyunu aldıktan sonra tekrar bir kağıt havlu alın ve geriye kalan çay suyunu tampon yaparak yani bastırarak son suyuna kadar kağıt havluya emdirin. Kesinlikle silip çayı dağıtmayın. Ardından ıslak bir bez ile tekrar tampon yaparak yani bastırarak sağa sola çevirmeden veya ovmadan uygulama yapın. Anında yaptığınız müdahale sonrasında halınızda çay lekesinden eser kalmayacaktır.

Çay Lekesi

Halıdan Çay Lekesi Çıkarma

Eğer yukarıdaki yöntemi uyguladınız ancak halıdan hala leke çıkmadıysa bir su bardağının yarısına sirke kalanına ise su ekleyin. Sonrasında bir bez veya bir tutam kağıt havlu ile çay lekesine yine ovalamadan bastırarak uygulama yapın. Sonrasında ılık su ve bez ile üzerinden geçin. Kısacası durulama işlemi yapın. Ancak kullandığınız bez veya kağıt peçete mutlaka kullanılmamış veya çok temiz olmalıdır.

Halıdan Çay Lekesi Hala Çıkmadı

Eğer yukarıdaki yöntemleri uyguladınız ve hala halıdaki çay lekesi çıkmadıysa bu durumda artık kimyasalların kullanılması ve halının yıkanması gerekir. Bu nedenle kullanılacak olan kimyasallar marketlerde satılmakla beraber aynı zamanda profesyonel olarak halı yıkayan kişilere teslim edilmelidir. Teslim ederken de mutlaka çay lekesinin olduğu ve bunun çıkması gerektiği söylenmelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir