Evde Çörek Otu Yağı Yapımı

Evde Çörek Otu Yağı Yapımı

Çörek otu yağı, birçok ülkede bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Çörek otu içerisinde birden fazla vitamin barındırdığından çörek otu yağının faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Karbonhidrat, bitkisel yağ ve protein açısından oldukça zengindir. Omega-3, Omega-6, kalsiyum, sodyum ve demir bakımından da zengindir. A, B, B12 ve B2 vitaminlerini de büyük oranda bünyesinde barındırmaktadır. Mineral ve vitamin zenginliğinden dolayı evde saç bakımı için büyük önem taşıyor.

Arı poleni maskesi için gerekli malzemeler arasında yer alan çörek otu yağının nasıl yapılacağına geçelim.

Evde çörek otu yağı yapımı için gerekli malzemeler;

  • Kaliteli öğütülmemiş çörek otu ( Rengi yeterli miktarda siyah değil de gri ve solgun tonlarda ise kaliteli değildir. )

 

  • Işık almayan bir şişe ( Kahverengi şurup şişesi vb. – Eczanelerde bulabilirsiniz. )

 

  • Doğal zeytinyağı

 

Evde çörek otu yağı hazırlama aşaması;

Öğütülmemiş çörek otunu robot veya havan yardımıyla evde öğütürüz. Tamamen kuru olan şişenin içerisine öğütülen çörek otundan 2 yemek kaşığı ekleriz. Daha sonra şişenin kapak kısmına tamamen gelmeyecek biçimde doğal zeytinyağı ile tamamlıyor ve şişenin kapağını kapatıyoruz.

1 hafta boyunca günde 2-3 kere şişeyi çalkalıyoruz. Bir hafta sonra çörek otu yağımız kullanıma hazır durumda oluyor.

Not: Kullanılmayan zamanlarda arada bir çalkalamaya devam edebilirsiniz fakat kullanacağınız zamanın 1 gün öncesinde çalkalamayı bırakınız. Bu durumda kullanacağımız zaman tortular şişenin dibinde kalmış olsun.

Not: Şişeyi serin bir yerde saklayınız. Buzdolabına koymayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir