Düztabanlık Belirtileri ve Tedavisi

Düztabanlık hakkında bilgi arıyor ve düztabanlık nedir? Düztabanlık belirtileri nelerdir? Düztabanlık tedavisi nasıl yapılıyor? Gibi bilgileri elde edebilmeniz için sizlere düztabanlık hakkında topladığımız tüm bilgileri aktarmak istiyoruz.

Düz Tabanlık Nedir? Düztabanlık Belirtileri ve Tedavisi

Düztabanlık bir hastalıktır. Düztaban hastalığı genel olarak ayaklarda ağrı , erken yorulma , ayağı içe basamama , dizlerin birbirine çarpması ve bel ağrıları gibi sorunlarla kendini belli eder. Düztaban olan birisi yaş ilerledikçe ayaklarında şekil bozukluğu ve bel kısmında kireçlenmeler görülebilir. Bu durumda yürümede sıkıntılara yol açabilir.

düztaban ve normal ayak

Yukarıda solda gördüğünüz ayak resminde ayak tabanı yere dümdüz yapışmış bir biçimde gözüküyor. Bu ayak tipi düztabanlık anlamına gelmektedir. Sağda gördüğünüz ayak ise altında eğim olduğundan normalde olması gereken ayak tipidir. Eskilerden düz taban olup olmadığını anlayabilmek için düz bir zemine kireç veya alçı dökülerek üzerine bastırılırmış. Alçıda çıkan ayak izinin ortası boş ise düz taban olmadığı anlaşılırmış.

Düztabanlık tedavisi için hekimler ilk olarak ayakkabı değişikliğine giderler. Düztaban birisinin giyeceği ayakkabı ayağı destekleyici ve ayağın şeklini alan tabanları kapsar. Eğer düztaban rahatsızlığı ayak tabanları ve destekleyiciler ile giderilmezse doktor tarafından cerrahi operasyona yönlenilebilir. Yapılacak cerrahi müdahale sonrasında ayağın şekli düzeltilebilir.

Düztabanlık hastalığı çocuklarda olduğunda yanlış yürüme , hızlı yürüme veya yavaş yürüme olmak üzere görülebilir. Bu nedenle çocuk yaşta olanlara ve düztabanlık sorunu yaşamaması için doğru ayakkabı seçimi yapılması son derece önemlidir.

Düztaban Hastası Olanın Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Düz taban olan kişilerin ayakkabı seçiminde ayakkabının ayağa destek veren ve ayağı kaplamaya yardımcı ayakkabıların tercih edilmesi son derece önemlidir.
  • Düz taban sorunu olanlar kesinlikle topuklu ayakkabılar tercih etmemelidir.
  • Tercih edilen ayakkabı ayağın uç kısmını sıkmamalı ve bununla beraber kesinlikle geniş ve büyük olmamalıdır.
  • Ayağın rahat olduğu spor ve ayağı rahat ettirecek ayakkabılar seçilmeli ve satın alınmalıdır.

Düz Taban Desteği

Düztabanlık hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Düztabanlık hastalığı tedavi edilmediği taktirde ve ilerlemesi sonucunda yürüyememe , eklemlerde deformasyon , topuk şeklinin bozulması , bel ağrıları , diz ağrısı bazen baş ağrısına bile neden olabilir. Çok ilerlemiş olan düztabanlık hastalığında ayak parmaklarında şekil bozukluğu bile görülmüştür.

Düztabanlık ne kadar ileri safhalara gelirse ayakta bir batma hissi ve acı oluşur. Bu nedenle düztabanlık belirli bir süre sonra önceden yürüyerek gittiğiniz 1 kilometreyi artık gidemez hale getirebilir. Unutmayın ki , düztabanlık tedavisi ilk olarak ayakkabı değişimi ve uygun ayakkabı bularak başlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir