Doğal Yollarla Saç Rengini Açmanın 4 Yolu

Doğal Yollarla Saç Rengini Açma

Kimyasal maddeler hayatımızın her noktasında karşımıza çıkmaktadır. Bizlere dayatılan kimyasallıktan olabildiğince uzak durmaya çalışırız. Evde saç bakımında da bu kimyasal maddelerden uzak durmaya çalışarak doğallığa yöneliriz. Saçlarımızda kullandığımız birçok kimyasal madde saçlarımızı yıprattığından dolayı saç rengini açmak için önerilen kimyasalların çoğu da saçlara zarar vermektedir.

Doğal yollarla saç rengi açma işlemlerinden yeterince faydalanabilmemiz için saçların çok fazla kimyasal işleme alınmamış olması gerekir. Doğal yöntemlerle saç rengini açma uygulamalarında sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü saç rengini açma da doğal yöntemler uyguluyoruz. Bu doğal uygulamaların saça nüfuz etmesi için belirli aralıklarla devam etmesi gerekiyor.

Saç rengi açıcı için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda daha önce yayınlamış olduğumuz papatya suyu ile saç açma ve limonla saç açma yöntemlerine tekrardan yer verdik. Daha önce paylaştığımızda okuduysanız direkt 3. Yöntem olan kumral saçlar için saç rengi açma başlıklı yerden okumaya başlayabilirsiniz.

Sizin saçlarınızda hangisinin işe yarayacağını düşünüyorsanız onu kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız bitkisel yollar ile saçlara zarar vermeden rengini açma işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Doğal Yollarla Saç Rengini Açma

Saç Rengi Nasıl Açılır?

1 – Papatya Suyu İle Saç Rengi Nasıl Açılır?

Papatya suyu ile saç rengi açma, en sık kullanılan doğal yollardan bir tanesidir. Papatya suyu ile saç açma yöntemi aynı zamanda saçlardaki kuruluğu önler ve saç kırıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Gerekli Malzemeler;

 • Kuru papatya ( Aktarlarda bulabilirsiniz. )
 • Su

Hazırlama ve Uygulama Aşaması;

 • Bir ( 1 ) avuç papatyayı, saçınızın uzunluğuna göre suya katınız. Ben iki ( 2 ) bardak su tercih ediyorum.

 

 • Suyun içerisine papatyayı ekledikten sonra yaklaşık on – on beş dakika kaynatınız.

 

 • Kaynadıktan sonra dinlenmesini ve ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra hazırladığınız karışımdaki papatyaları süzgeç yardımıyla ayırınız. Papatyalar artık işinize yaramayacak, çöpe atabilirsiniz.

 

Doğal papatya suyu ile saç rengi açmak için karışımı hazırlamış bulunuyorsunuz. Karışımı saçlara uygulamanız için iki ( 2 ) yöntem söyleyeceğim. Hangisi daha kolayınıza geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

A Tarağınızı hazırladığınız papatya suyuna batırarak saçlarınızı tarayabilirsiniz.

BHazırladığınız karışım ile saçlarınızı tamamen yıkayabilirsiniz.

Papatya suyunu saçlarınıza uyguladıktan sonra en az iki ( 2 ) saat saçınızda bekletiniz. Beklerken saçlarınızın Güneş ışını alması gerekiyor. Bundan dolayı balkonda veya bahçede Güneş altında biraz zaman geçiriniz. Papatya suyu ile saç rengi açma işlemini haftada iki ( 2 ) veya üç ( 3 ) kez uygulamanız yeterli olacaktır. Dört ( 4 ) hafta bu şekilde devam ediniz.

2 – Limonla Saç Açma:

Papatya suyundan sonra en çok tercih edilen saç rengi açma yollarından bir tanesidir. Bunun yanında saç yıpranmasını da azalttığını belirtelim. Limonun ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Saç bakımında da katkısını göz ardı etmemeliyiz. ‘ Evde saç rengi nasıl açılır?‘  sorumuzun cevabına geçelim.

Gerekli Malzemeler;

 • Limon
 • Su
 • Fıs fıs şişe ( sprey şişesi )

Hazırlama ve Uygulama Aşaması;

 • Üç ( 3 ) adet limon suyu ile yarım litre suyu karıştırınız.
 • Saçlara kolayca uygulamak için bu karışımı sprey şişesinin içerisine koyunuz.
 • Sprey yardımıyla saç boylarının hepsini ıslatın. Saç diplerinize temas etmemesini sağlayınız.
 • Saçlarınızı ıslattıktan sonra en az üç ( 3 ) saat Güneş altında bekleyiniz.
 • Limon suyu ile saç açma işlemini haftada bir ( 1 ) veya iki ( 2 ) kez uygulayabilirsiniz.

 3 – Kumral Saçlar İçin Saç Rengi Açma:

Saç rengi açma işlemini doğal yöntemlerle yaptığımızdan dolayı mevcut saç rengimizde önemlilik arz ediyor. Bu doğal yöntemimiz, ’  kumral saçlar için saç rengi nasıl açılır? ’ sorusuna cevap vermektedir.

Gerekli Malzemeler;

 • Yarım fincan kurutulmuş ada çayı
 • Bir ( 1 ) tatlı kaşığı karanfil
 • Bir ( 1 ) çorba kaşığı kına
 • İki ( 2 ) fincan su
 • Tarak

Hazırlama ve Uygulama Aşaması;

 • Ada çayını gece uyumadan önce kaynar suya eklenir ve diğer gün süzme işlemi yapılır.

 

 • Kına ile karanfil karıştırılır. İçerisine de macun halini alacak kadar süzülmüş olan ada çayı ilave edilir.

 

 • Karışımı hazırlamış bulunuyorsunuz. Saçlara uygulanmadan önce saçlarınızın temiz olması gerekiyor. Benim önerim karışımı uygulamadan önce saçları yıkayın ve kurutun.

 

 • Hazırlamış olduğunuz saç rengi açıcı karışımı saç köklerine tarak yardımıyla sürerek tarayınız.

 

 • Saçların koyu bir renge sahip olmasını istiyorsanız en az iki ( 2 ) saat bekletmelisiniz. Eğer açık tonlarda bir renk istiyorsanız otuz ( 30 ) ile kırk beş ( 45 ) dakika arası bekletmeniz yeterli olacaktır. Bekledikten sonra saçlarınızı sıcağa yakın bir su ile yıkamalısınız.

4 – Bal İle Saç Rengi Nasıl Açılır?

Yukarıdaki saç rengi açma yöntemlerine göre daha kısa sürede etki ettiğini söyleyebilirim. Bal ile saç rengi açma metodunu uygulamak için dört ( 4 ) yöntem bulunuyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus var.  Bu doğal saç rengi açma yönteminin işe yaraması için balın gerçek olması gerekiyor. İmkânınız varsa kestane balını kullanırsanız etkisini daha fazla görebilirsiniz.

Birinci Yöntem: Eşik miktarda bal ve saf suyu iyice karıştırınız. Karıştırdıktan sonra saçlarınıza yediriniz. Bu karışımı en az yarım saat saçınızda bekletip, durulayınız.

İkinci Yöntem: Saç kreminiz var ise onun içerisine çay bardağının dörtte biri ( 1/4 ) kadar bal ekleyiniz. Uyumadan önce saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra karışımı sürünüz. Havlu/bone/streç film yardımıyla saçınızı sarınız. Sabaha kadar bu şekilde uyuyunuz. Sabah ise saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Üçüncü Yöntem: Bu yöntemde saçlarınızın nemli olması gerekiyor. Eşit miktarda limon suyu ve balı karıştırarak sprey şişesine koyunuz. Nemli saçlarınıza karışımı iyice sıkınız. Bu şekilde güneş alan bir yerde ortalama iki ( 2 ) saat bekleyiniz.

Dördüncü Yöntem: Eşit ölçüde zeytinyağı ve balı iyice karıştırınız. Tarak yardımıyla saçlara sürünüz. Yaklaşık iki ( 2 ) saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

 

Doğal yollarla saç rengi açmak için bu yöntemleri haftada iki ( 2 ) kez uygulayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir