Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Çörek otu yüzyıllardır pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi saç bakımında da tercih ediliyor. Özellikle saç dökülmesine olan etkileri ve saç köklerinin ihtiyaç duyduğu içerikleri barındırmasından dolayı çörek otu, yağ halinde kullanılabilmektedir. Çörek otunun içerisinde bol bol protein, karbonhidrat, kalsiyum, çinko, demir, bakır, magnezyum, fosfor, B,C ve A vitaminleri bulunmaktadır. Bütün bu içerikler ise saç dökülmesi, saç beyazlaması ve daha birçok saç probleminin ortadan kalkması için yeterli olmaktadır.

Saç Dökülmesinde Çörek Otu Yağı

Saç köklerinde zayıflamalar meydana geldiğinde dökülmelerin görülmesi muhtemeldir. Çörek otu yağı saç dökülmesi sırasında saçlara uygulandığında içerisindeki besleyici özler sayesinde saç köklerini ve saç derisini beslemektedir. Bu sayede saçlarda meydana gelen dökülmelerde büyük bir azalma meydana gelebileceği gibi saç köklerindeki kan dolaşımı da hızlanarak daha sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Çörek Otu Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Çörek otu yağı banyo öncesinde mutlaka saçlara uygulanarak saç köklerine masaj yapılmalıdır. Çörek otu yağının daha etkili olması için ceviz yağı, susam yağı ve badem yağı gibi farklı yağlarda karıştırılarak saça masaj yapılabilir. Banyo dışındaki uygulamalarda bütün saça yağa yedirilerek yaklaşık 3 saat bekletilmelidir.

Saçların Uzamasında Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı içeriğindeki vitaminler sayesinde saç köklerini besleyerek daha kısa sürede saç uzamasına da yardımcı olmaktadır. Saçta bulunan keratin yapıyı da güçlendirerek daha güçlü ve kırılmayan saçlar elde etmeyi sağlayan çörek otu yağı, dışarıdan gelen zararlı etkiler nedeniyle saçların uzamasını engelleyen faktörleri de ortadan kaldırmaktadır. Çörek otu yağı saçların hacimli görünmesini sağladığı gibi nem oranını da dengelemektedir.

Saçların Uzaması İçin Çörek Otu Yağının Uygulanması:

Çörek otu yağını direkt olarak saçlara uygulayabileceğiniz gibi ceviz, zeytinyağı veya susam yağı ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Ayrıca Çörek otu yağından oluşan karşıma ekleyeceğiniz B ve C vitamini tableti ile saçlarınızı daha çok besleyerek uzatabilirsiniz. B ve C vitaminini eczaneden alarak kırabilirsiniz.

Beyaz Saçların Önlenmesinde Çörek Otu Yağı

Saçlarda meydana gelen beyazların ortadan kaldırılmasında çörek otu yağını kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı saç beyazlamasını önlemek için saç rengini kalıcı hale getirerek beyazların azalmasını sağlayan çörek otu, saç köklerinde bulunan melanosit maddesine etki ederek beyazlamaya neden olan melanosit eksikliğini ortadan kaldırmaktadır.

Beyaz Saçların Önlenmesi İçin Çörek Otu Yağının Uygulanması:

Saç rengine etki edebilmesi için mutlaka çörek otu yağının direkt olarak saç köklerine yedirilmesi gerekir. Banyodan bir saat önce uygulanarak banyo esnasında ise 2 kereden fazla durulamayacak şekilde kullanmak renk elde etmeyi sağlayacaktır. Haftada bir kere uygulanması da yeterlidir.

Not: Kullanacağınız çörek otu yağının doğal olması gerekmektedir. Doğal malzemelerin saç bakımına etkisinin daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. İsterseniz çörek otu yağını evde sizlerde kolaylıkla yapabilirsiniz. Çörek otu yağını doğal bir şekilde hazırlamak istiyorsanız ‘ evde çörek otu yağı yapımı ‘ isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca çörek otu yağı ” arı poleni kürü’nün ” içerisinde kullanılmaktadır. Arı poleni kürü saç uzatma maskesi olarak tercih edilmektedir. Arı poleni kürü hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir